2013. május 12., vasárnap

Mi csak kamillázunk

Kamilla, orvosi székfű, latinul matricaria recutita


A kamillának van ilyenkor szezonja. Idén legalábbis már megérkezett, bár "hivatalosan" csak június-július táján kellene nagyobb mennyiségben előfordulnia, úgy látszik, Őkamillasága idén siet valamerre. Rengeteget láttunk/találtunk/szedtünk.
Az egyik legkiválóbb gyógynövényünk (és nemmellesleg világszinten is "kamillanagyhatalom" vagyunk:-))

Kamillamező, látványnak sem utolsó

Gyógyhatása sokrétű, amelyet külső és belső alkalmazása révén lehet kihasználni. A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet a drog immunrendszeri működést serkentő hatása is. A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák. Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Hörghurutban inhalálószerként alkalmazható. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír. Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit. Külsőleg bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást kezelnek vele. Szemborogatásra is kiválóan alkalmas. A szüzekanyja, anyafű népies neve arra utal, hogy a nőgyógyászatban is használták menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) esetén is. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja. A kamillaolaj csökkenti az idegességet a gyermekeknél, s jótékony hatással van a hiperaktív gyerekekre, mivel enyhe "nyugtatószer". A homeopátiában fogzási fájdalmak enyhítésére és fájdalom iránti intolerancia esetén használják. A szépségápolásban is gyakran használják, a bőr szárazságát, viszketését, gyulladását csökkenti. Jót tesz a hajnak, mert kifényesíti és nyugtatja a fejbőrt.

Száradnak a dobozban

Legyegyszerűbb és legpraktikusabb módja a szárítás, egyszerű kartondobozban, vigyázva, hogy ne kerüljenek egymásra a virágok, mert a saját súlyánál fogva össze is nyomják egymást, illetve összepárásodnak, berohadnak. Vagy akár szélvédett helyen egy kendőn, újságpapíron, ki hogy tudja megoldani. Így az esetleg belekerült apró ízeltlábúak is elköltöznek a virágokról és kellően ki is száradjanak, hogy aztán (nálunk legalábbis) helyes kis befőttesüvegekben várják az influenzaszezont.



Tenger


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése